Janina Bucholc

Psycholog i tłumacz przysięgły z niemieckiego, francuskiego oraz angielskiego, pracowała w biurze tłumaczeń oraz podań na Miodowej 11. Biuro to stało się skrzynką kontaktową dla osób pomagających Żydom. Współpracowała z Żegotą i ŻKN, głównie z Barbarą Temkin-Bermanową. Papierosiarze otrzymywali od niej fałszywe legitymacje szkolne.

Czytaj dalej »

Baptysta

Brak jakichkolwiek danych, przynosił jedzenie ukrywającemu się Celnikierowi.

Czytaj dalej »

Ewa Brzóska

Lat około 65., zwana przez „papierosiarzy” „babcią”, sklepikarka, właścicielka warzywniaka przy ul. Sędziowskiej 5, we współpracy z polskimi organizacjami konspiracyjnymi pomagała Żydom. To u niej Ziemian/Zysman miał punkt kontaktowy.

Czytaj dalej »

Pan Chmielczyk

Imię i data urodzenia nieznane, mieszkał na ulicy Poselskiej, przyjął do swojego mieszkania Kinola i Staśka, szabrował z chłopcami opuszczone domy na Pradze.

Czytaj dalej »

Pani Dargielowa

Urodzona w 1890 roku, nauczycielka, od sierpnia 1943 roku kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom oraz kierowniczka biura RGO przy ul. Widok 9.W lecie 1944, tuż przed Powstaniem Warszawskim zarejestrowała „papierosiarzy” jako polskie sieroty, dzięki czemu mogły otrzymywać obiady na kartki w RGO.Za jej sprawą w zakładach RGO znalazło schronienie 500 żydowskich dzieci. Współpracowała z […]

Czytaj dalej »

Tadeusz Idzikowski

Tadeusz Idzikowski (w książce występujący jako „Nauczyciel z Grochowa”) był osobą, która jako pierwsza dostarczył Ignacemu „Byczkowi” Milchbergowi dokumenty legalizujące (legitymację szkolną). W późniejszych okresie dostarczał chłopcom bibułę i tytoń, z których „Byczek” robił papierosy, które chłopcy sprzedawali na placu Trzech Krzyży. W czerwcu 1943 roku, po powstaniu w getcie, przyjął Byczka do pracy w […]

Czytaj dalej »

Janina Jakubisiak

Rok urodzenia nieznany, mieszkająca przy ulicy Chmielnej, handlowała z Żydami, znajoma Byczka, którego w marcu 1943 roku przyjęła do swojego domu, a potem poleciła szewcowi Wiśniewskiemu.

Czytaj dalej »

Jasio

Nazwisko i data urodzenia nieznane. Pracował w niemieckich magazynach zbożowych, handlował pokątnie pszenicą, z której wyrabiano wódkę. Gdy polski granatowy policjant chciał zadenuncjować Pereca/Pawła, spił go i przekonał,że pracując dla Niemców jest narodowym zdrajcą. W ten sposób ocalił życie Hochmana.

Czytaj dalej »

Zofia Kalatowa

Rok urodzenia nieznany, kucharka, pracowała w niemieckiej kantynie, od sierpnia 1942 roku pomagała żydowskim dzieciom. W jej domu przy ulicy Widok 7 do marca 1943 roku przemieszkiwali Kulas, Teresa, Kinol, Boluś – do chwili, gdy mieszkanie zaczęli nachodzić szmalcownicy. Od jesieni 1943 roku zamieszkała u niej na stałe Teresa. Pani Zofia załatwiła jej pracę w […]

Czytaj dalej »

Lekarka z Sosnowej

Nazwisko i data urodzenia nieznane, w czerwcu 1943 roku opatrzyła złamaną nogę Byczka, zranionego podczas ucieczki przed szmalcownikami. Okazało się,że ukrywała jeszcze kilku innych Żydów.

Czytaj dalej »

Matka piątki dzieci ze Starego Miasta

Nazwisko i data urodzenia nieznane, w czerwcu 1943 roku opatrzyła złamaną nogę Byczka, zranionego podczas ucieczki przed szmalcownikami. Okazało się,że ukrywała jeszcze kilku innych Żydów.

Czytaj dalej »

Romek Płonkowski

Urodzony w 1929 roku, przyjaciel Izaaka/Staśka, którego poznał, gdy pracowali razem jako czyścibuty na Dworcu Głównym. Uciekł z domu od ojca pijaka i złej macochy. Przyjmował za naturalne fakt, że jego przyjaciel jest Żydem. Razem ze Staśkiem handlował z Niemcami, skupował na zlecenie polskiego podziemia niemieckie mundury. Latem 1944 roku utonął w Wiśle, ratując Małego […]

Czytaj dalej »

Leokadia (Lodzia) Pycek

Dozorczyni z ul. Radziwiłłowskiej 3 na Saskiej Kępie, zaprosiła chłopców (Zenka, Pawła, Ząbala, Zbyszka) po pracy na działkach do swojego domu. Później również dokarmiała ich i nocowała. W jej mieszkaniu ukrywali się czasowo najbardziej zagrożeni po bójkach ze szmalcownikami chłopcy: Kulas, Ząbal i Mały Stasiek. Pobierała pieniądze od ŻKN.

Czytaj dalej »

Sabina

Rozwiodła się z mężem, bo został volksdeutschem. Perec i Zanek wynajmowali u niej na fałszywych papierach miejsce na nocleg w dobrych warunkach. Uszyła im z niemieckich koców płaszcze. Podczas imprezy w jej mieszkaniu doszło do przypadkowego zdemaskowania przez sąsiada Sabiny, że chłopcy nie pochodzą z Lwowa, co zmusiło ich do opuszczenia tego lokum. Sabina była […]

Czytaj dalej »

Sławcia

Znajoma Pereca z czasów przedwojennych, właścicielka restauracji. Jej matka pani Igławska, pędziła wódkę z pszenicy, sprzedawaną później w restauracji. Perec bywał w ich restauracji, raz spędzał z nimi święta, był traktowany jak ktoś z rodziny. To w tej restauracji Jasio spił policjanta, który chciał aresztować Pereca/Pawła.

Czytaj dalej »

Stróż z działek za Parkiem Skaryszewskim

Tożsamość nieznana, dał Pawłowi/Perecowi pracę nocnego stróża płatną 100 zł miesięcznie i komórkę do spania, choć domyślał się, że ten jest Żydem.

Czytaj dalej »

Stróżka z ulicy Kruczej

Nazywana „babka” (nie znamy jej imienia i nazwiska oraz wieku, miała córkę upośledzoną umysłowo). Nocowała za niewielką opłatą żydowskie dzieci, nie znając początkowo ich tożsamości i to w skali niezwykłej, bo od siedmiorga do nawet jedenaściorga na raz. Jej mieszkanie było punktem zbiorczym „papierosiarzy”.

Czytaj dalej »

Pani Urbanowa

Rok urodzenia i imię nieznane, mieszkała przy ulicy Grójeckiej, handlowała kurami. Ukrywała Teresę, siostrę Kulasa oraz dorosłego Żyda zwanego Mietkiem.Gdy nie mógł on podołać coraz wyższym opłatom, zagroziła nasłaniem szmalcowników, również na Teresę. Teresa ostrzegła Mietka i sama opuściła mieszkanie na Grójeckiej.

Czytaj dalej »

Wiśniewski

imię i data urodzenia nieznane, szewc z Grochowa, z ul. Miszewskiej, znajomy pani Jakubisiakowej. W marcu 1943 roku przyjął Byczka na terminatora szewskiego, zapewniając mu mieszkanie i jedzenie. Byczek mieszkał u niego również po powstaniu w getcie oraz – krótko – po złamaniu nogi w ucieczce przed szmalcownikami. Potem odwiózł rannego Byczka pod drzwi znajomej […]

Czytaj dalej »

Wróblewski

Imię i data urodzenia nieznane, tramwajarz z Chmielnej, współpracował z Byczkiem w handlu bronią.

Czytaj dalej »

Żydowski Komitet Narodowy

Choć niewątpliwie dzieci przetrwały dzięki własnej dzielności, determinacji i solidarności, choć wiele Polek i Polaków przyczyniło się do ich ocalenia, to szczególną rolę odegrał w ich życiu Żydowski Komitet Narodowy. Organizacja ta została założona w 1942 roku w getcie warszawskim. W jej skład weszły niemal wszystkie (poza Bundem, jako partią przeciwną syjonizmowi) partie polityczne i […]

Czytaj dalej »

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji